Etykiety

niedziela, 16 czerwca 2013

CZYSZCZENIE MIKROFALÓWKI KROK PO KROKU

Kochani, na specjalne życzenie kilku osób, napiszę jak czyścić mikrofalę. Podobny wpis był już na blogu, wiele osób prosiło jednak o "mycie krok po kroku". Zapraszam:)
Wyjmij obrotowy talerz lub tacę
Jeśli twoja mikrofalówka jest wyposażona w wyjmowany obrotowy talerz lub tacę, wyjmij go i umyj w ciepłej wodzie z mydłem. Jeśli przyczepiło się do niego jedzenie, zetrzyj je delikatnie przy użyciu ciepłej wody i odrobiny sody oczyszczonej.
Sporządź czyszczącą miksturę
Wlej do dużej szklanej miski 2-3 szklanki wody. Dodaj pół pokrojonej w plasterki cytryny lub wyciśnij z niej dwie łyżeczki soku. Jeśli nie masz pod ręką cytryny, możesz zamiast niej dodać pół pomarańczy lub pół szklanki octu. Każdy z tych składników skutecznieusuwa zaschnięte jedzenie z mikrofalówki oraz zostawia w niej świeży zapach.
Zagotuj miksturę w mikrofalówce
Włóż miskę z miksturą do mikrofalówki, zamknij drzwi i podgrzewaj, aż zacznie się gotować. Niech mieszanka gotuje się minutę lub dwie, aż drzwiczki zaparują od środka, następnie wyłącz mikrofalówkę. Zostaw miskę w środku na jakieś 15 minut aby para mogła usunąć zastygłe jedzenie i brud.
Ostrożnie wyjmij miskę
Otwórz mikrofalówkę i ostrożnie wyjmij miskę z miksturą używając do tego rękawicy kuchennej. Wylej gorąca wodę do zlewu i wyrzuć pozostałości cytryny bądź pomarańczy. Dzięki temu twój zlew także będzie czysty i pachnący.
Wytrzyj wnętrze mikrofalówki
Wytrzyj do czysta wnętrze mikrofalówki za pomocą wilgotnej szmatki lub gąbki. Jeśli resztki jedzenia uparcie trzymają się powierzchni, oprósz gąbkę odrobiną sody oczyszczonej. Aby wyczyścić drzwi po wewnętrznej stronie, użyj wody zmieszanej z octem (w proporcjach pół na pół). Zostaw drzwiczki otwarte, aby wnętrze schło samo lub osusz je za pomocą suchej ścierki, zanim z powrotem włożysz talerz obrotowy.
Wyczyść zewnętrzną część mikrofalówk
Używając innej gąbki i tej samej mieszanki wody z octem, wytrzyj mikrofalówkę od zewnętrznej strony. Pamiętaj, aby wyczyścić także kontrolki oraz drzwi od zewnątrz. Trzy-cztery razy w roku powinnaś sprawdzić wbudowane z tyłu mikrofalówki otwory zbierające pył i opróżnić je z warstwy brudu. Teraz twoja mikrofalówka jest czysta, świeżo pachnąca i gotowa do użycia.